Technika

Laowa 60mm f/2,8 Ultra-Macro 2:1 1.část

Rád bych s vámi podělil o zkušenosti z focení objektivem Laowa 60mm f/2,8 Ultra-Macro 2:1.

Objektiv jsem měl zapůjčený z českého e-shopu www.oehling.cz a za zapůjčení tímto ještě jednou děkuji.

Mohu už teď v začátku napsat, že nakonec jsem si objektiv zakoupil a je trvale mým hlavním nástrojem na makro a detail při focení v terénu.

V této 1. části si něco povíme o vlastnostech objektivu, kresbě, podání bokehu a hlavně vám ukážu snímky objektivem pořízené.

V 2. části budu srovnávat objektiv Laowa 60/2,8 s objektivem Tamron 90/2,8 Di USD s nasazenou předsádkou Raynox DCR-250. Předsádku jsem použil, abych dosáhl stejného zvětšení, tedy 2:1

V 3. části pak napíšu o samotném focení s objektivem z terénu, tak jak ho používám já, jaké používám světlo, stativ a jak to tak asi vypadá, když vyrážím na hmyzáky –  jak tomu doma s oblibou říkáme.

 

Technické info stažené ze stránek výrobce.

Name 60mm f/2.8 2X Ultra-Macro
Focal Length 60mm
Max. Aperture f/2.8
Angle of View 25.3°
Format Compatibility APS-C

Full Frame (Macro only)

Lens Structure 9 elements in 7 groups
Aperture Blades 14
Min. Focusing Distance 18.5cm
Max. Magnification 2:1
Filter Thread 62mm
Dimensions 95 x 70 mm
Weight 503g
Mounts Canon / Nikon / Sony A / Pentax K / Sony E

 

A teď tedy už k samotnému objektivu. Objektiv je pěkně zpracovaný a robustní. Žádný plasťák. Focení s ním je radost. Možnost přeostřit z detailu na zvětšení až 2 : 1 pouhým otočením ostřícího je oproti mezikroužkům a předsádce velikou výhodou. Dosud jsem používal Tamron 90/2,8 + Raynox DCR-250, kde jsem se dostal na cca stejné zvětšení jako s Laowou a fotil jsem takto pár let, ale už když jsem stáhl do PC první RAWy z kombinace Sony A7 + Lawoa 60/2,8, byl jsem nadšen a tak trochu začal tušit, že si ten objektiv prostě nechám 🙂

Používal jsem a zkoušel na focení makrofotografie různé sestavy:

  • obrácené objektivy  (Helios 58/2, Konica Hexanon AR 40/1,8, Tamron 17-50/2,8, Samyang 16/2, Sigma 35/1,4 )
  • obrácený objektiv jako předsádkovou čočku
  • Raynox DCR-250 (asi nejlepší způsob jak dosáhnout většího zvětšení, pokud již vlastníte nějaký makroobjektiv okolo 100 mm ohniska)
  • Tamron 90/2,8 + mezikroužky
  • Tamron 90/2,8 + mezikroužky + Raynox DCR-250

Vždy se ale člověk potýká s nějakým problémem – od nemožnosti měnit zvětšení, přes neustálé prohazování těchto kombinací. Nakonec, když si to pak spočítáte, zjistíte, že vlastně ani neušetříte a stejně dojdete k názoru, že to chce nějaké trvalé a kvalitní zařízení. Já teď mohu s klidným svědomím říct, že objektiv Laowa 60/2,8 v sobě skrývá vše v jednom, co se týká detailu a makrofotografie. Více o tom, jak s objektivem fotím já, si povíme v 3. části článku.

Na objektivu je dobré, že při přeostřování, a tím pádem změně zvětšení, nemění na rozdíl třeba od Canonu MP-E 65/2,8 nebo makroměchu a objektivu svoji délku. Nechci se tu pouštět do srovnávání s Canonem MP-E 65/2,8, protože jsem je přímo neporovnával, ale určitě si na něj chvilku najdu, protože by mě samotného toto srovnání velmi zajímalo. Nicméně Laowa 60/2,8 má oproti Canonu MP-E 65/2,8 hned tři výhody:

  • je vyráběna pro různé systémy (Canon, Nikon, Sony A, Sony E, Pentax K)
  • umožňuje fotit i menší zvětšení než 1:1, je tedy univerzálnější
  • a v neposlední řadě je to cena

Abych ale pořád jenom nechválil, má i Laowa 60/2,8 nějaké ty stinné stránky. Čočky objektivu při zaostřování na delší vzdálenosti zajíždějí do útrob tubusu objektivu a vzniká tím jakási díra, do které se mohou dostat nečistoty. Zabránit tomu může pravděpodobně pouze UV filtr, který je sice součásti balení, ale jak víme každý další optický člen může zhoršovat kvalitu výsledného obrazu. Já tedy zatím fotím bez něj a na objektiv si dávám pozor.

Dále je nutné podotknout, že objektiv Laowa 60/2,8 je plně manuální objektiv a neexistuje tudíž mezi ním a tělem fotoaparátu žádná komunikace. Ostří se ručně širokým ostřícím kroužkem a clona se ovládá také manuálně přímo na objektivu. Zde mohou nastat problémy, protože když přicloníte třeba na F11, v hledáčku se bude hůře komponovat a „hledat“ focený objekt, protože bude obraz tmavý a méně zřetelný.

Zatím jsem fotil pouze makro, jelikož při použití na FF a zaostření na nekonečno (fotografování krajiny ) objektiv silně vinětuje a nevykreslí celý snímač. Na APS-C Sony snad vyzkouším časem a doplním fotografie i z APS-C snímače. Pokud tedy chcete objektiv používat na FF, berte tuto vlastnost v potaz. Já mám objektiv jen a pouze na makro, takže mi to nevadí, naopak používám ještě s mezikroužkem, čímž se dostanu na velmi zajímavý rozsah zvětšení. O tom ale ještě později.

Objektiv mě od prvních fotografií zaujal ostrostí, kresbou i podáním bokehu. Nejlepších výsledků lze dosáhnout spolu s bleskem a šikovným difuzérem (používám plastový kelímek), nebo při použití na stativu. Velké zvětšení a vyšší clonová čísla (ideálně F8-F11) prodlužují čas expozice za udržitelnou mez pro focení z ruky, a pokud budete fotit bez blesku či stativu nedosáhnete dobrých výsledků. Pamatujte, že při fotografování makrofotografií je základem dobré světlo. Známý fotograf David Jobák, který se zaměřuje na fotografování hlavně velkých zvětšení, 10 : 1  i více, mi jednou napsal: „Pamatuj, že světlo je nejdůležitější. Až ho vyřešíš, půjde to samo.“ Samo to sice nejde, ale měl pravdu, že světlo je u makrofotografie a fotografování při velkém zvětšení základ.

Ale dost už bylo slov, pojďme se podívat na pár fotografií z objektivu Laowa 60mm f/2,8 Ultra-Macro 2:1.

Když fotíme v prostisvětle v tom správném úhlu objektiv, má zajímavý závoj, který lze kreativně využít

Protisvětlo

 

Clona F8, difuzér + blesk, foceno z ruky

Běžník

 

Clona F8, difuzér + blesk, foceno z ruky

Skákavka

 

Fotografie ze stativu, foceno metodou focus stacking ze 6 snímků

Orosená

 

Clona F11, difuzér + blesk, foceno z ruky

V trávě

 

Clona F8, difuzér + blesk, foceno z ruky

Lovec

 

Bokeh

 

Bokeh

 

Vinětace na Full Frame při zaostření na nekonečno, clona F5,6

Vinětace

 

Na závěr přikládám odkaz na mou galerii, kde najdete více fotografií v lepším rozlišení